Sukulenty

25.04.2021

Sukulent je nekvetoucí dužnatá rostlina, která ozdobí váš interiér překrásnými listy různých barev a tvarů.

Mějte ji vždy na světle, ideálně na východním nebo západním slunci. Pokud byste ji vystavovali nadměrnému světlu, slunce jejich listy poškodí a objeví se na nich fleky. Pokud byste sukulentům dopřáli naopak světla málo, budou nevyzrálé (typickým projevem jsou dlouhé stonky a listy s příliš velkými odstupy). Mezi nejoblíbenější sukulenty patří: Krasula, Echeverie a Aloe.

Substrát - ideální je substrát pro kaktusy a sukulenty. Obsahuje propustnou kombinaci zeminy a písku. Sukulenty sázejte nejlépe do květináčů s dírkami, aby bylo možné vylívat přebytečnou zálivku z podmisky. Pokud si vyberete květináč bez dírek, nezapomeňte na dno nasypat buď několik kuliček keramzitu nebo střepy keramických květináčů. Vytvoříte tak přirozenou drenáž a zemina nebude převlhčená.

Zálivka - zálivka je alchymie, až 80 % květin zahyne z důvodu přelití. U sukulentů doporučujeme přibližně takovýto postup: ve vedrech zalévejte sukulenty jednou za 2-3 dny. V zimních měsících, kdy mají květiny vegetační klid, je zalévejte cca jednou za 3 týdny. Ideální je na východní straně zalévat květiny večer a na západní ráno.

Hnojení - stačí jednou za tři týdny a v zimě, nehnojte vůbec.

Přesazování - jakmile květina prokoření, je jí květináč malý, tak si naplánujte přesazování. Ideální doba je 1 týden po zálivce, květina je plná síly a zvládne tak bez následků takto náročnou změnu. Při přesazování si dejte pozor na nadměrné poškození kořenů. V novém květináči nechte sukulenty odpočívat 1 týden bez zálivky, pak teprve zalévejte.

Péče - v létě sukulenty potěšíte, pokud je dáte ven - balkón, terasa nebo skalka. Pozor na kroupy, které mohou poškodit listy. S prvními podzimními dny je zase dejte do domu. V zimě je pro sukulenty ideální teplota v místnosti 20 stupňů Celsia. Jednou za čas je dobré místo zálivky sukulenty osprchovat.

Škůdci - nejčastějším problémem jsou houbové choroby, tedy choroby z přelití. Pokud uvidíte, že kytce uhnívá stonek a kytka si jakoby lehne, přestaňte zalévat.

Zdroj: https://www.hornbach.cz/navody/tipy-jak-pestovat-kaktusy-a-sukulenty/